Ha jártál már fogorvosi rendelőben, akkor biztosan ismerős neked az a dolgozó, aki a háttérben sürög-forog, rendezi a páciensek papírjait, és úgy tűnik, fejben mindig egy lépéssel a fogorvos előtt jár. Ő a fogászati asszisztens: egy nélkülözhetetlen szakember, aki nap mint nap azért dolgozik, hogy a rendelőben gördülékenyen menjen az ellátás.
Mit csinál pontosan egy fogászati asszisztens?
Ez a hivatás jóval többet takar, mint egyszerűen állni a fogorvosi szék mellett, és eszközöket adogatni a szakorvos kezébe. A fogorvosi asszisztens a kezelések teljes folyamatában jelen van, íme néhány a legfontosabbak közül:
- előkészíti a fogászati kezeléseket, sterilizálja az eszközöket,
- asszisztál különféle beavatkozásoknál (pl. tömés, gyökérkezelés, fogpótlás, szájsebészet, fogszabályozás),
- fogadja a pácienseket, előjegyzi őket és adminisztrálja a kezeléseket,
- előkészíti az érzéstelenítő és egyéb gyógyszereket,
- röntgenfelvételeket készít és továbbítja azokat a fogorvosnak,
- az eszközöket, anyagokat és gépeket karbantartja, pótolja, gondoskodik azok javításáról,
- rosszullét esetén elsősegélyt nyújt,
- folyamatosan kommunikál a fogorvossal, páciensekkel, kollégákkal, sőt néha még a hozzátartozókkal is,
- ügyel a szigorú higiéniai és fertőtlenítési előírások betartására,
- informatikai eszközöket használ a napi adminisztráció során,
- szakmailag fejleszti magát, konferenciákon vesz részt.
„A hallgatóinknak azt szoktam mondani, hogy mindig egy gondolattal a fogorvos előtt kell járni.” – meséli Pákozdi Szilvia, a Pannon Kincstár oktatója.
Már a fentiekből is látszik, hogy ez a hivatás korántsem mondható unalmasnak vagy egyhangúnak. A fogászati asszisztens munkája egyszerre igényel precizitást és talpraesettséget, hiszen a szakma tele van kihívásokkal és felelősséggel – mégis ez az, ami sokak számára igazán izgalmassá teszi. Minden nap új helyzetek, emberek és feladatok várják az asszisztenseket, így aki ebbe a pályába kezd, biztos lehet benne: egy változatos, stabil és kifizetődő szakmát választ magának.
Miért érdemes fogászati asszisztensnek tanulni?
A fogászati asszisztens képzés elsősorban azoknak szól, akik szeretnek emberekkel foglalkozni és nem okoz gondot számukra, ha csapatban kell dolgozniuk. Nem árt természetesen, ha a jelentkező érdeklődik az egészségügy iránt, szívesen megismerné a különféle orvosi eszközöket, anyagokat és kezelési eljárásokat.
Jó hír azoknak, akik még egy kicsit bizonytalanok a választásban, hogy ez a szakterület hosszú távon is biztos megélhetést kínál, a fizetés pedig versenyképes – különösen akkor, ha tapasztalattal és kiemelkedő tudással is rendelkezel. Ha nem vagy biztos benne, hogy hol kaphatnád meg ezt a tudást, akkor olvasd el a „Miért érdemes a Pannon Kincstárt választani fogászati asszisztens képzésed helyszínéül?” című cikkünket is!
El lehet helyezkedni fogászati asszisztensként?
Igen, egyértelműen! Ha elvégzed a fogászati asszisztens képzést, jó eséllyel hamar el is tudsz majd helyezkedni. Állami intézményekben, magánrendelőkben, fogászati klinikákon, gyermekfogászatokon és szájsebészeteken is számítanak ezekre a megbízható, sokoldalú szakemberekre.
Egy biztos: a páciensek boldog és egészséges mosolyáért te is sokat tehetsz! Ha olyan munkát szeretnél, ahol fontos az emberekkel való kapcsolat, a precizitás és az elhivatottság, akkor a fogászati asszisztens pálya remek választás lehet számodra. Mindennapi munkád során nem csupán a fogorvos munkáját segítheted, hanem a páciensek komfortérzetéhez és gyógyulásához is aktívan hozzájárulhatsz – és ez az, amitől igazán szép ez a szakma.