Merre indulj, ha vizsgázni szeretnél? – Csak bízd ránk! A szervezést is megoldjuk neked.
Az OKJ megszűnése óta a képző központoknak már nem kötelessége, hogy gondoskodjanak a vizsgáztatásról. A vizsgák akkreditált intézményekhez kerültek, a képzők pedig maguk dönthetnek arról, milyen mértékig segítik a tanulókat az ügyintézésben. Ha eltévedtél a vizsgaszervezés útvesztőjében, nyugodj meg, a Pannon Kincstárban továbbra sem hagyunk magadra!
Képzés, tanúsítvány, vizsga… mi változott?
Bár a köznyelvben továbbra is tartja magát az OKJ-s képzés elnevezés, lassan megszokjuk, hogy már nem ugyanazt jelenti, mint korábban. A változásokkal kapcsolatban viszont még mindig sok kérdés érkezik hozzánk és érthető a bizonytalanság a vizsgákkal kapcsolatban is.
Korábban egyszerű volt, hogy aki beiratkozott egy képzésre, a végén a csomaggal együtt kapta a vizsgát is. Még ha máshova kellett is menni, mint az oktatás helyszíne, kéznél volt minden fontos információ, a szükséges előkészületekkel együtt.
Az OKJ megszűnésével a vizsgáztatás is megváltozott. Míg előtte a nagyobb képzők mind saját vizsgaközponttal működtek, a változással a vizsgáztatás átkerült az erre akkreditált, legtöbbször állami, szakképzési centrumokhoz kapcsolódó vizsgaközpontokhoz.
Mi a menetrend most?
Hasonlóan a jogosítvány vagy a nyelvvizsga megszerzéséhez, a képző intézmény egy tanúsítványt állít ki a tanuló számára, igazolva, hogy elvégezte az adott képzést. Ezzel az okirattal lehet aztán válogatni a vizsgaközpontok között, eldönteni, melyikben szeretnénk vizsgázni és az online felületen elindítani a jelentkezést.
Ki segít az új rendszerben?
Ez intézményenként nagyon eltérő lehet. A jogszabály szerint ugyanis a képző központ feladata és felelőssége addig tart, hogy az elvégzett képzésről kiadja az igazoló dokumentumot: a tanúsítványt. Ezzel a tanuló feladata lett, hogy a számos lehetőség közül kiválassza, hol szeretne vizsgázni és intézze a jelentkezést.
Ezen a ponton pedig a képzők döntik el, hogy milyen mértékig nyújtanak segítséget a tanulóiknak a további ügyintézésben:
- dönthetnek úgy, hogy kiadják a tanúsítványt és a vizsgákban már nem vállalnak szerepet,
- a tanúsítvány mellé egy ajánlást is adnak, hová menjen vizsgázni a tanuló,
- egy szerződött vizsgaközpont segítségével megszervezik a vizsgát az iskolában.
Mi már döntöttünk és intézzük neked!
Ha nálunk, a Pannon Kincstárban végezted el az iskolarendszeren kívüli képzésedet, nem hagyunk magadra a tanúsítvánnyal a kezedben.
Vagyis, ha az Állatorvosi asszisztens, Dajka, Ingatlanközvetítő, Munkavédelmi előadó, Társasházkezelő, Pedagógiai asszisztens, Gyógypedagógiai asszisztens, Vállalkozási mérlegképes könyvelő, Kulturális rendezvény szervezője, vagy a Személy és vagyonőr képzésünk végén megkaptad a tanúsítványt, a vizsgaszervezést intézzük tovább.
Nem kell, hogy a felkészülés és a vizsgadrukk mellett még a megfelelő hely kiválasztása és a jelentkezés miatt is izgulj. Ha nálunk tanulsz, a vizsgaszervezéssel sem leszel egyedül.
Átvesszük tőled az ügyintézés feladatait, hogy arra koncentrálhass, ami a legfontosabb – hogy a vizsga napján kihozd magadból a legjobbat!